
Šetrenie nám je blízke
Už od detstva sme boli vedení k pokladničkám, k šetreniu. Každý, kto si sporí, neminie celý svoj príjem, aby sa neskôr mohol k nemu vrátiť – hovoríme o zrieknutí sa spotreby. Totiž, bez ohľadu na výšku príjmu, ušetriť môže každý. Vyžaduje si to však určitú výdrž, motiváciu a najmä disciplínu.
Postrehy z trhu

Nespadnite do pasce úrokových sadzieb
Výnosy na sporiacich účtoch na prvý pohľad vyvolávajú dojem, že váš zostatok rastie. Zároveň je tu inflácia. Pasca znamená, že výnos na sporiacom účte je nižší ako miera inflácie. To znamená, že výnos z úspor nedokáže kompenzovať stratu spôsobenú infláciou. Na úspešné ukladanie peňazí by teda miera návratnosti musela byť vyššia ako inflácia – a to už nejaký čas neplatí.

Prognóza zlata pre rok 2022
Lesklý vzácny kov má za sebou turbulentné obdobie. Roky 2020 a 2021 sa niesli v znamení pandémie a dnes sa k tomu pridala ešte aj politická situácia. Dôvera v existujúci finančný systém výrazne klesá a dôsledky dnešnej situácie sa nedajú predvídať. Za týchto podmienok sa očakáva, že cena zlata a striebra bude naďalej rásť. Predpoklad ceny zlata je do konca roka okolo 1900 eur za oz. Trend nakupovať zlato bude neprerušený. Odborníci sa zhodujú, že zlato bude v r.2022 najobľúbenejším investičným kovom.

Digitálne Euro
V rámci debaty o budúcom zrušení hotovosti padla aj otázka: Čo je ekvivalentom hotovosti? Digitálne euro. Európska centrálna banka v súčasnosti pracuje na implementácii a zavedení digitálnej, európskej celkovej meny – digitálnych peňazí centrálnej banky. Takže digitálne euro príde – to je isté. Kým ho však bude môcť používať každý občan EÚ, uplynie ešte 4 až 6 rokov. Koncept stojí a zohľadňuje niektoré kritické body. Pozitívne je, že digitálne euro nezruší hotovosť a bude doplnkovým spôsobom platby. Hotovosť je populárna , pretože je hmatateľná rovnako ako je hmatateľné zlato a drahé kovy.
Autori článkov


